Jakie są środki do czyszczenia tapicerki samochodowej?

W wielu przypadkach zabrudzenia na tapicerce usuniemy przy pomocy ciepłej wody. Tłustych plam nie da się jednak usunąć nawet ciepłą wodą, W przypadku takiego rodzaju zabrudzeń niezbędne są środki specjalnie przeznaczone do czyszczenia tapicerki samochodowej.  (http://motogo.pl/o-nasZasada działania preparatów do tapicerki zbliżona jest do preparatów, których używamy przy praniu dywanów. Stosuje się je także podobnie, czyli wcześniej czyszczoną tapicerkę należy odkurzyć. Dopiero po odkurzeniu nakładamy wybrany preparat, czekamy aż wyschnie i raz jeszcze odkurzamy. Do odkurzania tapicerki samochodowej najlepiej jest użyć odkurzacza o dużej mocy. Silny odkurzacz usunie nie tylko zabrudzenia, ale także włosy oraz sierść naszych czworonogów.

Jak wybrać odpowiedni preparat do czyszczenia tapicerki samochodowej?

Kupując środki przeznaczone do prania tapicerki zwróćmy przede wszystkim uwagę na to, jakiej są one jakości. Warto jednak pamiętać, że z reguły preparaty dobrej jakości nie należą do tanich. Przygotujmy się więc na to, że koszty samodzielnego czyszczenia tapicerki w naszym samochodzie może nas sporo kosztować.

Na rynku wśród preparatów do czyszczenia tapicerki są między innymi spreje. Ich wydajność w porównaniu ze środkami w postaci atomizera jest z reguły o wiele mniejsza. Ale wytwarzają one gęstą pianę, którą można bardzo równomiernie wetrzeć w materiał, z którego zostały wykonane obicia foteli. Na pewno jest to ich ogromną zaletą. Ale, aby dokładnie wyczyścić wszystkie fotel zużyjemy, w zależności od stopnia ich zabrudzenia, dwa, a może trzy opakowania.

W sklepach z chemią samochodową znajdziemy także ściereczki czyszczące. Przydają się one w nagłych sytuacjach, kiedy na przykład na fotel wylejemy napój. Nie sprawdzają się one jednak w sytuacji, kiedy chcemy tapicerkę gruntownie wyczyścić. Na rynku dostępne są także preparaty, które chronią tapicerkę przed zabrudzeniami. Tworzą one na materiale ochronną powłokę, która ma właściwości odpychania wody.

Mycie auta

Jak to działa?

Po wylaniu płynu na tapicerkę, zostaną z niego uformowane kuleczki. Upływający czas sprawia jednak, że skuteczność preparatu zmniejsza się. Stąd w celu ochrony tapicerki, kiedy zostanie ona zalana, powinniśmy błyskawicznie ją osuszyć. Można to zrobić ręcznikiem papierowym, a w ostateczności nawet chusteczkami higienicznymi.

Bardzo mało użytkowników samochodów wie, że środkami, które są przeznaczone do tapicerki wykonanej z tkanin można również wyczyścić powierzchnie, które zostały wykonane z winylu. Tapicerkę ze skóry czyścimy preparatami specjalnie przeznaczonymi do powierzchni skórzanych.

 

O serwisie

Dzielimy się wiedzą związaną z motoryzacją.

Jakich środków warto używać do pielęgnacji samochodu?
Czy chemia samochodowa jest bezpieczna?
Jakie produkty warto zakupić przed zimą?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz tylko u nas.

 

Kontakt

kontakt@50-cent.com.pl

Galeria