To ekscytujący czas, kiedy w końcu otrzymujesz prawo jazdy i jesteś wolny i niezależny, aby wyruszyć w drogę i jechać, gdzie tylko chcesz. Czy jest lepsze uczucie niż wsiąść za kierownicę, odpalić silnik i ruszyć w drogę?
Na pewno jest to wspaniałe uczucie, ale ważne jest, abyś jako nowy kierowca pamiętał o tej kluczowej lekcji przekazywanej przez pokolenia: zdanie egzaminu i uzyskanie prawa jazdy to dopiero początek nauki jazdy. W dzisiejszym blogu podzielimy się naszymi najlepszymi radami dla początkujących kierowców, którzy wciąż się uczą lub właśnie otrzymali pełne prawo jazdy.
Część 1: Ci, którzy wciąż się uczą
Załóżmy, że masz już za sobą kilka lekcji i opanowałeś najbardziej podstawowe umiejętności jazdy. Potrafisz wprawić samochód w ruch, pokonać zakręt i zaparkować. Oto nasze 10 wskazówek dotyczących jazdy samochodem:
Spis treści pokaż 1. Zacznij od elementów sterujących w samochodzie 2. Ćwicz każdego dnia 3. Zmieniaj warunki jazdy 4. Nie pozwól, aby błędy Cię powstrzymywały 5. Przestrzegaj przepisów 6. Unikaj jazdy w rozproszeniu 7. Zabierz ze sobą bardziej doświadczonego kierowcę 8. Zachowaj dystans 9. Bądź gotowy na wszystko 10. Dowiedz się więcej o konserwacji samochodu1. Zacznij od sterowników w swoim samochodzie
Nie ma znaczenia, czy jest to samochód instruktora, kogoś z rodziny, czy Twój własny, w którym się uczysz. Zawsze powinieneś poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z głównymi elementami sterującymi samochodu, ich rozmieszczeniem i funkcjami. Oto kilka podstawowych elementów sterujących i funkcji, z którymi należy się natychmiast zapoznać w samochodzie:
- Jak wyregulować fotel kierowcy, aby zapewnić sobie maksymalną widoczność przez przednią szybę oraz najwygodniejszą pozycję siedzącą między Tobą, kierownicą i pedałami. Nie powinno się na przykład wyciągać nogi do końca, aby wcisnąć pedał.
- Jak ustawić kolumnę kierownicy na odpowiedniej wysokości i w odpowiedniej odległości od kierowcy, aby zapewnić łatwy i wygodny dostęp do wszystkich elementów sterujących.
- Jak włączyć wentylatory ogrzewania i ustawić je tak, aby odmgławiały przednią szybę. Czynność tę należy wykonać przed wyruszeniem w drogę, ponieważ próby manipulowania nią w trakcie jazdy są niebezpieczne.
- Jak wyregulować lusterko wsteczne i lusterka boczne, aby zapewnić sobie jak najlepszą widoczność za samochodem.
- Jak włączyć światła i przestawić je ze świateł mijania na pełne. Jeśli masz bardzo nowoczesny samochód, może on to robić automatycznie, ale wiele samochodów nadal wymaga ręcznej obsługi.
- Jak włączyć wycieraczki, kierunkowskazy i światła awaryjne.
2. Codziennie ćwicz
Jeśli uczysz się jeździć samochodem, szybciej osiągniesz postępy, jeśli będziesz go prowadzić codziennie, nawet jeśli będzie to tylko 15-20 minut ćwiczeń. Staraj się mieć ustalone "minimum" rutyny za każdym razem, gdy wychodzisz z domu, np. każdy wyjazd musi obejmować ćwiczenia z parkowania, jazdy w korku, jazdy z prędkością itp. Staraj się zrobić jak najwięcej podczas każdej jazdy lub w ciągu jednego tygodnia. Codzienne ćwiczenie prowadzenia pojazdu i związanych z tym umiejętności pomoże szybko zwiększyć pewność siebie i kompetencje.
3. Zmieniaj warunki jazdy
W poprzednim punkcie wspomnieliśmy o ćwiczeniu różnych umiejętności prowadzenia pojazdu podczas każdej jazdy. Ćwicząc na drodze, powinieneś także starać się zmieniać warunki jazdy i trasy. Jeśli będziesz trzymać się tej samej trasy i tej samej pory dnia, opanujesz te konkretne warunki, ale natychmiast poczujesz się mniej pewnie, gdy będzie inaczej.
Upewnij się na przykład, że praktyka obejmuje jazdę w deszczu, różne trasy i warunki parkowania. Dobrym zwyczajem jest to, że uczący się kierowca w rodzinie staje się odpowiedzialny za prowadzenie samochodu, gdy rodzina jedzie w miejsce, w które wcześniej nie jechał.
4. Nie pozwól, by błędy Cię powstrzymywały
Podczas nauki jazdy bardzo łatwo jest popełnić błąd, który podkopie Twoją pewność siebie. Można poczuć się zakłopotanym lub uznać, że jest się beznadziejnym kierowcą. Choć łatwo jest mieć takie poczucie, należy dążyć do tego, by nie poddawać się negatywnym doświadczeniom. Podczas nauki jazdy, a nawet po uzyskaniu prawa jazdy, można popełnić wiele błędów. Ważne jest, aby nauczyć się wyciągać z nich wnioski i nie dopuścić do tego, aby zniechęciły Cię do rezygnacji z jazdy.
Część 2: Właśnie zdobyłeś prawo jazdy
Następnie zajmiemy się okresem po uzyskaniu prawa jazdy. Dla niektórych jest to niebezpieczny okres, ponieważ po zdaniu egzaminu i otrzymaniu prawa jazdy stają się zbyt pewni siebie, myśląc, że teraz nie mogą zrobić nic złego; że wiedzą wszystko, co jest im potrzebne do życia na drodze. Oto kilka wskazówek, z których skorzystają wszyscy nowi kierowcy.
5. Przestrzegaj przepisów
Pierwszym odruchem, jaki mają niektórzy kierowcy po otrzymaniu prawa jazdy, jest odrzucenie zasad i praktyk, które opanowali jako uczniowie, i "stanie się własnym kierowcą". Przepisy ruchu drogowego zaczynają być interpretowane w różny sposób, ograniczenia prędkości stają się "doradcze", a złe nawyki zaczynają się utrwalać.
Wszystkie te zjawiska są niebezpieczne dla każdego kierowcy, ale szczególnie dla tych, którzy niedawno otrzymali prawo jazdy i nie mają doświadczenia w samodzielnym poruszaniu się po drogach. Zasady są przeznaczone nie tylko dla osób uczących się, ale dla wszystkich kierowców i bardzo ważne jest, aby ich przestrzegać. Dzięki temu nie tylko zapewnisz bezpieczeństwo sobie i swoim pasażerom, ale także innym użytkownikom dróg, a co więcej, unikniesz mandatów karnych od policji!
6. Unikaj jazdy w rozproszeniu
Rozproszona jazda jest jednym z największych zabójców na światowych drogach. Plaga rozproszonej jazdy zaczęła się nasilać wraz z pojawieniem się telefonów komórkowych i pisania SMS-ów - ludzie nie byli w stanie oprzeć się chęci pisania SMS-ów i prowadzenia samochodu, czytania wiadomości tekstowych podczas jazdy itd. Technologia zestawów głośnomówiących pomogła nieco zwiększyć bezpieczeństwo korzystania z tej technologii w samochodzie, ale faktem jest, że smartfon, tablet i inne urządzenia cyfrowe pozostają stałym i niebezpiecznym źródłem rozproszenia uwagi, z którego trzeba się otrząsnąć.
Gdy prowadzisz samochód, powinieneś ustalić zasady dotyczące swojego smartfona i trzymać się ich. Pierwszą z nich jest to, aby nigdy nie podnosić fizycznie telefonu w czasie jazdy, nawet podczas postoju w korku. Możesz odłożyć telefon do ładowania, umieścić go w schowku lub nawet podłączyć do samochodu za pomocą Apple CarPlay lub Android Auto, aby bezpiecznie i łatwo odbierać połączenia, ale słuchawka nigdy nie powinna znajdować się w Twojej ręce.
7. Zabierz ze sobą bardziej doświadczonego kierowcę
Czasami, np. gdy jedziesz w miejsce, w którym nigdy wcześniej nie byłeś, najlepiej jest zabrać ze sobą kogoś, kto ma większe doświadczenie na drodze, aby Ci pomógł. Na drogach publicznych znajdują się różne miejsca, które mogą być trudne do pokonania dla początkujących kierowców. Może to być nowe rondo, które zostało zainstalowane, a na którym jeszcze nie ćwiczyłeś, albo konkretne skrzyżowanie lub inny węzeł, który jest trudny do pokonania. Bardziej doświadczony kierowca może być bardzo pomocny w przeprowadzeniu Cię przez te miejsca po raz pierwszy.
To samo dotyczy sytuacji, gdy jedziesz do nowego miasta. Ktoś, kto ma większe doświadczenie w prowadzeniu pojazdu w nowym miejscu, może pomóc zachować spokój i opanowanie, jeśli nie wiesz, co robić dalej. Samotne poruszanie się po drogach może być przerażające.
8. Zachowaj dystans
Zachowanie bezpiecznej odległości jest oczywiście właściwe dla wszystkich kierowców. Dobrą zasadą jest "reguła 3 sekund", która polega na tym, że obserwujesz samochód jadący z przodu, który mija łatwo widoczny punkt orientacyjny przed Tobą. Gdy samochód mija punkt, zaczynasz liczyć. Jeśli minięcie tego samego punktu orientacyjnego zajmie Ci 3 sekundy lub więcej, to znaczy, że znajdujesz się w bezpiecznej odległości.
Dla początkujących kierowców zasada 3 sekund jest dobra, ale można ją wydłużyć do 4 lub 5 sekund w dni, gdy pogoda jest zła lub gdy jesteś w nowym miejscu i musisz mieć oczy szeroko otwarte na zjazdy z autostrady i inne wskaźniki prowadzące do celu podróży. Ponadto jako nowy kierowca nie powinieneś zbytnio polegać na funkcjach ADAS swojego samochodu, aby utrzymać dystans. Nawet jeśli Twój samochód jest wyposażony w inteligentny tempomat, powinieneś najpierw nabrać wprawy w utrzymywaniu odległości w staroświecki sposób. Wyrobi to lepsze nawyki jazdy i sprawi, że będziesz bardziej świadomy otoczenia na drodze.
9. Bądź gotowy na wszystko
Czy Twój samochód jest wyposażony w zapasy i inne rzeczy, które mogą być potrzebne w razie kłopotów? Przede wszystkim, czy masz w samochodzie odpowiednie dokumenty potwierdzające własność, ubezpieczenie i ważną rejestrację pojazdu. Dokumenty te lub ich ważne kopie są niezbędne, aby mieć je w samochodzie na wypadek, gdybyś został zatrzymany i musiał je okazać organom ścigania.
Po drugie, w samochodzie powinna znajdować się apteczka pierwszej pomocy, a także kilka awaryjnych rzeczy, takich jak dodatkowe ciepłe ubrania, koce, woda, latarka, łopata do odśnieżania (jeśli zima w Twoim regionie tego wymaga) i zestaw do naprawy przebitych opon. Zawsze lepiej jest mieć te rzeczy w samochodzie i nie potrzebować ich przez lata, niż odwrotnie.
10. Dowiedz się więcej o konserwacji samochodu
Na koniec, świetnym pomysłem dla nowych kierowców jest dowiedzenie się jak najwięcej o tym, jak prawidłowo konserwować samochód. Można zacząć od zapoznania się z instrukcją obsługi pojazdu i sprawdzić, jak często producent zaleca wymianę oleju, płynu hamulcowego, płynu przekładniowego itp. Można również uzyskać szczegółowe informacje na temat prawidłowego napompowania opon, częstotliwości przeglądów, konieczności sprawdzenia lub wymiany podzespołów itp.
Jeśli masz chęci, powinieneś także rozważyć naukę samodzielnego wykonywania przynajmniej niektórych czynności serwisowych. Należy przynajmniej nauczyć się tak prostych rzeczy, jak sprawdzanie stanu oleju silnikowego lub płynu przekładniowego, a także prawidłowego pompowania opon.
Im więcej się wie, tym lepszym jest się kierowcą, a najlepszy czas na rozpoczęcie nauki to okres nauki i/lub zdobycie pierwszego prawa jazdy.