Glinki i smary do detailingu - dla najgładszego wykończenia

Entuzjaści pielęgnacji samochodów mogą być w pewnym stopniu przywiązani do "wypróbowanych i przetestowanych" technik lub produktów, które składają się na cotygodniową rutynę. To oczywiście wszystko jest dobre i słuszne, ale generalnie przychodzi czas, kiedy powierzchnie mogą nie być najbardziej gładkie, nawet po dobrym myciu wstępnym i rutynowym.

Jeśli na powierzchniach nadal znajdują się uporczywie związane z nimi zanieczyszczenia, może to oczywiście mieć wpływ na kosmetyczne samopoczucie pojazdu, gdy przejdziesz do późniejszych procesów. Co więc można zrobić?

Na szczęście istnieje obecnie kilka produktów typu clay & lubricant, które mogą być używane do bezpiecznego usuwania takich zanieczyszczeń i pozostawią Twoje powierzchnie gładkie jak szkło.

W tym blogu omówimy niektóre z opcji, które masz do wyboru, wraz z zalecanymi procesami, które zapewnią, że glinka zostanie dobrze wykorzystana.

Do czego służy glinka detailingowa?

kosmetyk samochodowy

Pomimo oznaczenia "gliny", glina do detali jest w rzeczywistości stworzonym przez człowieka połączeniem żywicy polibutenowej i cząstek ściernych, przeznaczonym do usuwania związanych zanieczyszczeń z powierzchni lakieru, kół i szkła. To był pierwotnie używany w przemyśle nadwozia jako narzędzie do usuwania over-spray z samochodów, które zostały świeżo malowane, ale jak z tak wielu produktów, które były kiedyś postrzegane jako "tylko handlu", gliny stał się niezbędnym narzędziem dla wielu entuzjastów opieki samochodu, którego pragnienie jest super gładkie wykończenie.

Jeśli kiedykolwiek przeprowadził to, co myślałeś był dokładny proces pre-wash i mycia, tylko wtedy delikatnie uruchomić rękę na powierzchni czuć, że jest nadal rozczarowująco "szorstki", to oczywiście byłoby to dobre wskazanie, że glina bar powinien być wprowadzony. Jednak nawet jeśli lakier wydaje się o wiele gładszy i niezależnie od tego, czy można wyczuć jakieś zanieczyszczenia, czy nie, powierzchnie do glinkowania nadal prawdopodobnie będą wykazywać usunięcie związanych, kolorowych zanieczyszczeń w świeżej białej glince.

Przed rozpoczęciem procesu glinkowania zaleca się odkażenie, umycie i wypłukanie samochodu w temacie bardzo dokładnie, tak jak w normalnym przypadku. Sugerowany przez nas proces jako minimum to zawsze mycie wstępne z użyciem środka usuwającego opady żelaza i pianki śniegowej, a następnie mycie metodą dwóch wiader.

Łatwo byłoby zasugerować, aby na wcześniejszym etapie od razu zabrać się za glinkowanie, ale kluczem do glinkowania, a szerzej mówiąc, kluczem do bezpieczniejszego procesu pielęgnacji samochodu jest usunięcie najpierw większych fragmentów brudu za pomocą powyższych metod.

W ten sposób można następnie zapewnić, że gdy nadszedł czas, aby umieścić gliny w akcji, masz zamiar być tylko cel najbardziej uparty z zanieczyszczeń, które są mocno związane, a nie porusza się wokół większych kawałków brudu na powierzchni, które często mogą skończyć się zadrapania lub swirls do lakieru.

Gdzie na pojeździe może być użyta glinka?

Jedną z wielkich zalet gliny jest jej wszechstronność, gdzie można ją dobrze wykorzystać. Może być stosowany do doskonałej skuteczności na większości powierzchni, w tym lakieru (jak już wspomniano), szkła, metalu i stopów, choć najlepiej unikać go na wszelkiego rodzaju teksturowane wykończenia.

Tak więc, jeśli wkraczasz w świat glinki po raz pierwszy, na której części pojazdu powinieneś się skupić? Na całości, czy na częściach? Ta decyzja zależy od kilku czynników. Jeśli nigdy wcześniej nie glinkowano pojazdu, to są szanse, że będzie to z pewnością korzystne, jednak jeśli wiesz, że pojazd był glinkowany niedawno i po umyciu go uważasz, że są tylko niektóre panele lub obszar, który powinien być traktowany, to będzie dobrze.

Ogólnie rzecz biorąc, obszary, w których gliny i smary przyjdą do ich własnych są dolne ćwiartki pojazdu, zwłaszcza wokół nadkoli. Z ciężko pracujących klocków hamulcowych rozdrabniania gdy hamulce są stosowane, gorące maleńkie cząstki metalu wiązania z pierwszym podłożu, z którymi mają kontakt, więc zazwyczaj najgorsze z tego typu zanieczyszczeń znajduje się w tych obszarach. Jak wspomniano wcześniej, zaleca się używać żelazo fallout remover najpierw usunąć większe cząstki, a następnie będzie bezpieczniejsze dla gliny być stosowane.

Można również użyć gliny gdziekolwiek indziej czujesz się konieczne - idealny do usuwania uporczywych marring spowodowane przez ptasie odchody, pluskwy, brud i sok z drzew często znaleźć wyryte na dachach lub szkła.

Wybór gatunku gliny i środka smarnego

Gliniane bary są ogólnie dostępne w blokach 50, 100 lub 200 gramów i górna wskazówka, aby jak najlepiej wykorzystać produkt jest pociąć blok na kilka segmentów - to sprawi, że glina będzie łatwiejsza do pracy, plus będziesz miał również dodatkowe zabezpieczenie, że jeśli upuścisz kawałek na podłodze, nadal będziesz miał trochę wolnego i nie zmarnujesz całego baru!

Ogólnie rzecz biorąc, grzywny Grade gliny jest zazwyczaj wystarczające do leczenia większości samochodów, ale gdzie ciężkie zanieczyszczenie jest oczywiste, twardszy gatunek może być umieszczony w dobrym użyciu. Dla bardziej miękkich lakierów - zwłaszcza takich jak te znajdujące się na pojazdach produkowanych w Japonii - byłoby wskazane, aby prowadzić z bardziej miękkiej opcji, podczas gdy średnie do twardej gliny będzie pracować bezpiecznie na grubszych lakierów, jak znaleźć na wielu niemieckich pojazdów produkowanych.

Kluczem do sukcesu z glinek i smarów jest konieczność stosowania dużej ilości smaru. Niektórzy używają standardowego quick detailera, inni używają wody z kranu. Niezależnie od tego, na co się zdecydujesz, ważne jest, aby upewnić się, że powierzchnia, na której pracujesz, jest zawsze odpowiednio nasmarowana w celu zapewnienia, że glina łatwo przesuwa się po panelu. Pozwala to glince pracować na zanieczyszczeniach bez powodowania uszkodzeń lakieru.

Istnieją również smary, takie jak ValetPRO's Citrus Bling, które zapewnią doskonałą platformę dla gliny do poślizgu nad - chociaż produkty takie jak ten nie są specjalnie oznakowane jako "glina smar", zapewniają one wystarczające smarowanie dla bezpieczniejszego stosowania gliny i jednocześnie zapewniają doskonały połysk wzmocnione wykończenie wosku dla tych użytkowników, którzy być może nie mają czasu, aby wprowadzić pełny etap ochrony po tym.

Jak używać glinek i smarów?

Dobrą rzeczą w glinkach i smarach jest to, że są one niezwykle łatwe w użyciu! Kiedy używasz dedykowanego smaru w sprayu, takiego jak Meguiar's Quik Detailer, po prostu rozpyl go na pierwszy panel, który ma być poddany obróbce, a następnie używając lekkiego nacisku końcówką palca (pamiętaj, zbyt duży nacisk może uszkodzić powierzchnię), pocieraj glinkę na panelu. Połączenie powinno dać uczucie chwytania, jeśli jest zbyt chwytliwe, można zastosować więcej smaru.

Podczas korzystania z pianki śniegu jako smar, to jest kluczem do zapewnienia, że samochód jest świeżo pokryte w grubym kocem pianki (clingy charakter pianki oznacza, że będzie wisieć wokół) i podobnie, jeśli używasz wody / szampon, mieć wiadro do mycia pod ręką z rękawicą do mycia, aby zapewnić można świeżo smarować obszar się w razie potrzeby. Używanie wody lub pianki będzie miało tendencję do wytwarzania mniej chwytliwego wrażenia w porównaniu z dedykowanym lubrykantem do glinki, ale jest równie skuteczne i jest zalecane jako lubrykant z asortymentu Auto-Clay firmy Bilt-Hamber.

Po pracowałeś gliny dokładnie na obszarze leczonym, glina powinna uruchomić ładne i gładkie na powierzchni. Obrabiana powierzchnia będzie teraz wolna od zanieczyszczeń.

Z powierzchni gliny teraz pełne zanieczyszczeń zebranych, konieczne jest manipulować gliny przez złożenie zewnętrznej stronie do wewnątrz. W ten sposób świeża glina zostanie bezpiecznie przygotowana do użycia na następnym pożądanym panelu. Proces ten można następnie powtórzyć na całym pojeździe, aż do uzyskania super gładkiej w dotyku powierzchni, ale pamiętaj, jeśli zdarzy Ci się upuścić glinkę na podłogę - wyrzuć ją do kosza!

Zapewniając takie same rezultaty jak glinka, ale w nieco innej formie, istnieje również opcja glinki. Działa ona dokładnie w ten sam sposób, co glinka, ale ma tę dodatkową zaletę, że pokrywa większą powierzchnię i nadaje się do ponownego użycia po dokładnym umyciu. Flexipads Clay Mitt (Fine Grade) daje możliwość noszenia jej na ręce, co niektórzy preferują, ponieważ można bezpośrednio smarować rękawicę zanurzając ją w wiadrze z wodą do mycia - w ten sposób nie ma również szans na przypadkowe upuszczenie jej na podłogę!

Glinka - świetny sposób na czyszczenie i przygotowanie

Rezultaty stosowania glinek i smarów oznaczają, że powierzchnie są odrobinę gładsze niż wcześniej, a co najważniejsze, przygotowane do kolejnego etapu procesu detailingu. Znaczenie w przygotowaniu powierzchni w ten sposób do polerowania maszynowego lub ochronnej powłoki ceramicznej/woskowej są niezbędne do osiągnięcia najlepszego możliwego wykończenia końcowego, ponieważ takie powłoki będą w stanie w pełni związać się z powierzchnią. A dla tych, którzy po prostu szukają ultra czystego wykończenia po procesie mycia, dedykowane smary do detailingu mogą często zapewnić własny, imponujący poziom lub wyniki.

Glinki i smary do detailingu - wybrane produkty

Bilt-Hamber Auto-Clay Original £10.95 Usuwa potencjalnie szkodliwe, związane zanieczyszczeniaPrzygotowuje lakier do polerowania i nakładania warstw wosku Wykorzystuje wodę z kranu jako smarNie zawiera detergentów ani mydłaDuży rozmiar - 7cm x 2.6cm x 7cmDostarczany z plastikowym etui ochronnym Kup

Meguiar's Quik Clay Kit £22.50 Usuwa soki z drzew, nadmiar lakieru, smołę i opadySzybko i bezpiecznie przywraca gładkie jak szkło wykończeniePrzyspiesza proces woskowania o dłuższej trwałościDedykowany Detailer Spray specjalnie zaprojektowany do pracy z glinką Meguiar's Clay Kup

ValetPRO Citrus Bling £9.00 Doskonały środek smarujący do glinki zapewniający odpowiednią ilość śliskości, aby pomóc glince ślizgać się po lakierzeZatrzymuje zanieczyszczenia związane z glinkąDodaje połysk do procesu, zwiększając końcowy wygląd wosku. Kup

Flexipads Clay Mitt £25.00 Rękawica wielokrotnego użytku z polimerową powierzchnią glinyDrobnoziarnista glinka - usuwa osady smoły, pozostałości soków z drzew i osad z pyłu hamulcowegoUżywaj w połączeniu z natłuszczającym płynem do mycia lub szamponem Kup

Zobacz naszą szeroką gamę glinek do czyszczenia i smarów. Odwiedź Ultimate Finish, aby zapoznać się z najlepszymi produktami do pielęgnacji i detailingu samochodów z całego świata. Masz pytanie dotyczące któregoś z naszych produktów? Wyślij e-mail na adres sales@theultimatefinish.co.uk lub zadzwoń pod numer 01474 360 360. Nasz zespół jest do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godz. 8-17.

O serwisie

Dzielimy się wiedzą związaną z motoryzacją.

Jakich środków warto używać do pielęgnacji samochodu?
Czy chemia samochodowa jest bezpieczna?
Jakie produkty warto zakupić przed zimą?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz tylko u nas.

 

Kontakt

kontakt@50-cent.com.pl

Galeria